Плити складаються з такого пінопласту дуже просто обробити, вони не шкідливі для зовнішніх покривів тіла людини, не викликають алергії. При наявності екологічної чистоти, пінополістирол має широке застосування при будівництві житлових будинків, виробничих цехів і будівель загального користування. Крім цього пінопласт застосовується в суднобудуванні, утепленні труб і дорожньому будівництві. Найчастіше в тарі з пінопласту містяться харчові продукти, рідше - іграшки. Плити з пінопласту мають високі тепло- і звукоізоляційні властивості, характерні прекрасні акустичні властивості.
Висока теплоенергосберегающая здатність пінопласту пояснюється тим, що він складається з повітря і лише на 2% з полістиролу, що визначає основні тепло і звукоізоляційні характеристики даного матеріалу. Повітря відрізняється низькими значеннями теплопровідності, тому пінополістирольна плита відрізняє теплопровідність майже 0,04 Вт / мК, що набагато нижче теплопровідності деревини, виробів з глини, керамзиту та інших матеріалів. Чим менше теплопровідність, тим вище рівень енергозбереження. Щоб домогтися від стіни з цегли подібні значення теплоізоляційних властивостей, як від пінопласту, потрібна стіна має товщину близько 2,1 м, тому пінополістирол є хорошим теплоізолятором. Пінополістирол також застосовується при виготовленні морозильних установок і складських приміщень.
Пінополістирол має високу пожежостійкість, тому що його температура самозаймання +491 градусів. На відкритому вогні пінопласт, як і будівельні матеріали, схильний до горіння, однак горіння сам не підтримує, тобто потухне полум'я, то і пеноплас загасне буквально через мить. Коли трапляється пожежа, що горить пінопласт підвищує температуру в кілька разів менше, ніж, наприклад, палаюче дерево. Існують пінополістирольні плити, що містять антипірени. Ці плити є самозатухаючим, тому широко застосовуються при будівництві. Якщо чітко слідувати правилам пожежної безпеки, то пінопласт набагато менш небезпечний, ніж більшість інших використовуваних в будівництві матеріалів.
Пластини з пінопласту не розчиняються і не вбирають воду, тому не розбухають. Щоб уникнути конденсації, потрібно чітко виконувати норми проектування. Через несприйнятливості до дії вологи, пінопласт застосовують для утеплення фасадів будівель.