Багато покупці квартир вважають, що квартири вільного планування є «гутаперчевими» метрами, якими можна розпоряджатися за своїм розсудом. Звичайно, якщо подивитися з одного боку, це так і є, приміром, можна самостійно визначати розміри кімнат, а з іншого – такі квартири можуть і розорити своїх власників.
Після покупки таких квартир у покупців виникають безліч питань. Наприклад, за проектом квартири були з перегородками, а після покупки, виявилося, що їх немає, і в результаті житло вийшло з додатковими метрами. Експерти пояснюють, що подібні «сюрпризи» характерні лише для будинків економ-класу, що будуються в рамках однієї серії.
Виходить, що покупка квартири вільного планування може принести такі неприємності як відсутні або додані метри. Що в підсумку завжди призводить до додаткових будівельним та проектним витрат.
Причому покупцям таких квартир слід знати, що не всі їхні задуми можна буде втілити в життя, оскільки є ряд істотних заборон і обмежень. Також доведеться зіткнутися з тим, що на отримання дозволів і будівельно-ремонтні роботи піде дуже багато часу.
Звичайно, пояснити розбіжність в метрах між побудованої і отриманої квартирою досить просто. Проект будинку створюють в комп'ютерних програмах, а будівництво на ділянці досить сильно відрізняється від цього. По обмірам БТІ проектна і реальна площа можуть відрізнятися, іноді навіть дуже значно.
Іноді буває, що забудовник продає квартиру без планування, а потім виявляється, що в квартирі з'являються зайві перегородки, які «відкушують» від неї досить пристойні метри. Для того щоб прибрати подібні неподобства покупцеві доведеться витратити чимало зусиль і коштів. Деякі покупці вдаються до допомоги експертів, щоб переміряти квартиру, а у випадку невідповідності навіть звернутися до суду.
Хоча фахівці стверджують, що забудовники рідко змінюють проект, так як в першу чергу, це невигідно для них. Наприклад, покупець може отримати 10 квадратних метрів площі причому абсолютно безкоштовно. Однак такі випадки бувають дуже рідко.
Багато покупці впевнені, що питання з розбіжністю квадратних метрів можна запросто врегулювати при підписанні акту прийому-передачі квартири. Тобто на їх думку якщо ви не згодні з метражем квартири, то можете не підписувати акт. Однак це зовсім не так. Акт прийому-передачі квартири можна не підписувати, тільки в тому випадку якщо покупець не згоден з такими недоробками, як наприклад, щілини у стінах, розбиті вікна, пошкоджено вхідні двері і тому подібні. Причому метраж в даному випадку до цього акта не має відношення. Всі відносини сторін, в тому числі і зміна метражу регулюються договором пайової участі, договором інвестиції або договором купівлі-продажу. Навіть якщо в основному договорі не будуть враховані якісь нюанси, покупець може вимагати скласти додаткову угоду до договору. Саме в подоюных документах докладно описується скільки метрів додалося або не вистачає і яким чином будуть проведені розрахунки за ці метри. На думку фахівців, якщо забудовник сумлінний, то він пропише в договорі всі нюанси, які можуть виникнути з клієнтом, в тому числі і розбіжність квадратних метрів, зазначених у договорі. Слід зазначити, що в даному разі умови і строки виплати компенсацій визначаються дуже чітко, причому як у випадку зменшення, так і у разі збільшення фактичної площі.
Однак постараємося все ж відповісти на питання, яке хвилює багатьох покупців: купувати чи ні квартиру вільного планування. Плюси від покупки такої квартири звичайно ж очевидні: з такої квартири можна зробити квартиру-студію або багатокімнатну. Також значною перевагою квартири без планування є її низька вартість, так як такі квартири найчастіше продаються на початковому етапі будівництва.
Головним плюсом таких квартир є те, що їх власники можуть самостійно розподіляти і планувати внутрішній простір, а також самим визначати метражі і конфігурацію майбутніх кімнат. Проте експерти нагадують, що так звані «мокрі зони» не можна переносити ні в якому разі. Розпоряджатися на свій розсуд можна лише місцем, відведеним для кімнат, не чіпаючи кухню і санвузли. Доведеться зіткнутися ще з розробкою проекту перепланування, його погодженням з додатковими витратами на зведення стін.
Експерти пропонують ідеальний варіант - нову типову квартиру або житло на вторинному ринку, яке влаштує покупця своїм розташуванням кімнат. Також можна придбати квартиру, так званої європейської планування. В таких квартирах є стіни, але частина простору може бути перероблена за бажанням покупця. Завдяки такому варіанту у покупця є можливість проявити свій дизайнерський підхід і творчість до облаштування квартири. Основна перевага – це готовий продукт по закінченню будівництва, а не пуста бетонна коробка, в якій необхідно буде звести перегородки і стіни.