Шамотні вироби з'являтися тільки з розвитком важкої промисловості, а саме з ливарним виробництвом сталі, попит на високоогнеупорна цегла зростає у зв'язку з високими темпами виробництва сталі, основні вимоги споживачів вогнетривких виробів, це високі показники вогнетривкості, міцність при стисненні, форма і точний розмір виробів.
Поява і виробництво шамотних вогнетривів відносять до початку 18 століття, тоді у промисловості з'явився тигельний метод виробництва сталевої продукції. З початку 1800 року створюються перші типи машинно-автоматичного обладнання для виробництва вогнетривких шамотних виробів, які потім протягом багатьох років удосконалюються.
Прогрес виробництва вогнетривких шамотних виробів, завершився технологічним впровадженням пресування виробів з підлозі кислих мас, як звичайного складу, так і багато-шамотної, з використанням вакуумного методу для підвищення якості вогнетривів, виготовлених з пластичних мас, що застосовуються в тунельних сушильних камерах, для висушування виробів, а також печей для випалу.
Одні з найбільших заводів з виробництва шамотних вогнетривів з'являються в Росії, побудовані на початку 80 роках 19 століття, у Воронезькій області, р. Платній, Новгородської області р. Боровичі, Донецької області, р. часів-Яр.
Тільки в радянський час починатися високий зростання виробництва вогнетривких виробів і матеріалів. У перші роки виробництва шамотної цегли, заводи оснащуються найсучаснішим технічним обладнанням, цьому багато в чому сприяли широко поставлені Научноиследовательские-Інститути, а також багато в чому були задіяні заводські винахідники, новатори, і технічні інженери. В дослідних інститутах, і заводських лабораторіях, проводяться численні наукові роботи, в яких вивчалися старі сировинні бази. Для шамотних вогнетривів Часово-Ярского, і Боровицького родовищ, одночасно велися роботи по вдосконаленню шамотних виробів, з метою підвищення якості і технології виробництва.
В результаті довгих робіт, у виробництво було впроваджено способи пресування звичайних, і багато-вогнетривких шамотних мас, в якості основних. В даний час нашими заводами з власної сировини виготовляється весь асортимент вогнетривкої шамотної цегли.
Шамотні вогнетривкі вироби застосовуються в доменних, що обертаються, шахтних, печах, а також в сталерозливних ковшах, при розливанні сталі з ковша, футеровки вагранок, парових котлів, у численних металургійних печах, керамічної, цукрової, машинобудівної, скляної промисловості та інших сферах промисловості.