Взуття призначене для ходьби, бігу, довгих піших прогулянок, і навіть танців. Проте з того часу, коли декілька сторіч тому наші предки обмотали ноги подібністю взуття, сплетеного з листя і шкур убитих тварин, щоб захистити ноги від зіткнення з грубими поверхнями, функціональність взуття часто вступає в суперечність із стильним дизайном, тому, як правило, доводиться жертвувати або першим заради другого, або навпаки. Зробити цей вибір нелегко, прте краса вимагає жертви, чи не так?
Поза сумнівом, відносно жіночого взуття мода отримала беззастережну перемогу над функціональністю. Озирніться навколо - яскраві сандалі, в'єтнамки, босоніжки на платформі і танкетці, туфлі на шпильці і класичні балетки. Один з наймодніших взуттєвих трендів сезону - туфлі на платформі, з феноменальним каблуком 5Ѕ дюйма. Подібне взуття часто вибирають на додаток до стильного одягу, а тим часом, воно підсилює навантаження не тільки на ступні, але і на щиколотки, коліна і спину. Чи варто після цього дивуватися, що тільки в США на операції на стопі жінки щорічно витрачають більше 3,5 мільярдів доларів, що в переводі на робочий час означає 15 мільйонів годин?
Експерти попереджають про шкоду взуття, яке ортопеди традиційно називають «жорстоким взуттям». Перш за все, це туфлі на високому каблуці і шпильці, які «з історичної точки зору можна вважати одним з перших наочних засобів протесту проти того, чого не слід робити», наприклад, довго ходити пішки або займатися фізичною працею.
На думку експертів Американського Суспільства ортопедів (American Orthopaedic Foot & Ankle Society), взуття з «загостреною шкарпеткою, взуття на тонкій підошві і на високому каблуці» також відносяться до категорії «жорстокого», оскільки воно «здавлює пальці і збільшує навантаження на стопу», що може привести до молоткообразного викривлення пальців ноги і бурситів (появі шишок на пальцях). За даними Американського Суспільства подіатричної спортивної медицини, тридюймовий (близько 7,5 сантиметрів) каблук дає на стопу в сім разів більше навантаження, чим 3-сантиметровий каблук.
І сьогодні, не дивлячись на докази шкоди незручного взуття, жінки готові терпіти біль і дискомфорт заради того, щоб похизуватися в модних туфлях з вузькими носами, тим самим порушуючи головне правило Американської Академії хірургів-ортопедів: взуття на каблуці вище 7 сантиметрів можна носити не більше 3 годин. При постійному носінні взуття на високому каблуці стопа ковзає вперед, що викликає перерозподіл ваги, створюючи неприродні точки тиску, що приводить до порушення постави.
Втім, деякі модні марки пропонують жінкам, що шукають поєднання стилю і функціональності, по-справжньому зручне і красиве взуття.
Ортопеди часто рекомендують своїм пацієнтам таке взуття. «Зручне взуття - це взуття із закругленим носком, пружинистою устілкою і зручною колодкою, - говорить Theresa Fahy, ортопед з Віргінії. - В такому взутті зручніше не тільки ходити, але і стояти».
Втім, коли мова заходить про розміри, у жінок не так багато варіантів, тому знайти ідеальну пару непросто. «Чоловіче взуття в цілому різноманітніше, ніж жіноче, і більш враховує реальні розміри стопи», - повідомляють експерти Американського Суспільства ортопедів.
В результаті, жінки більш схильні до ризику розвитку хвороб стопи, чим чоловіки. За даними того ж Суспільства, 90% всіх операцій на стопі доводиться саме на представницьб слабкої статі.
Найпоширеніші хвороби стопи: бурсити (шишки на пальцях), втомні переломи, суглобові болі підйому зведення стопи, синдром Мортона, збільшення кісткової області за п'ятою, мозолі і натоптиші, молоткоподібні викривлення пальців ноги, захворювання нігтів і скорочення ахіллесового сухожилля.
Жінки часто думають, що відмовляючись від високого каблука на користь в'єтнамок і шльопанців, вони захищають себе від різних неприємних захворювань стопи. Чи дійсно це так?
Ортопеди стверджують зворотнє: носіння неправильного взуття часто тільки погіршує захворювання. «Шльопанці придатні тільки для того, щоб приходити в них до мене на прийом», - заявляє Stephen Pribut, ортопед, доктор медицини. Частий відрив стопи від поверхні взуття (створюючий характерний шльопаючий звук) викликає напругу стопи, що тільки погіршує хворобливі запальні захворювання, наприклад, підошовний фасцит.
Erika Schwartz, ортопед з приватної клініки в околицях Вашингтона, не рекомендує носити шльопанці і балетки «якщо вас чекає тривала піша прогулянка, оскільки вони ніяк не підтримують стопу».
Ніхто не пропагує ходу босоніж - сучасний мегаполіс для цього абсолютно непристосований; потрібно тільки знайти відповідну пару. «Якщо протягом доби після того, як ви роззулися, ноги не болять, - говорить Pribut. - можете сміливо носити цю пару щодня. Інакше слід почати пошуки нове взуття».