Захворюваність на ГРЗ - це прояв вроджених і набутих патологій, які вимагають спеціальних досліджень і спостережень у фахівців (вроджені імунодефіцитні стани, муковісцидоз і т.д.). Однак в тому випадку, коли підвищена захворюваність на ГРЗ не пов'язана зі спадковими хворобами, а пов'язана зі зміною імунного захисту дитини, ми маємо право говорити про часто хворіючих дітей.
Проявами цих інфекцій є захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів: риніт, назофарингіт, тонзилофарингіт, трахеїт, пневмонія, а також захворювання лор-органів (отит, синусит, аденоїдит і т.д.). Викликають інфекції в основному віруси. Це віруси грипу (A, A1, A2), парагрипу (серотипи 1-3), аденовіруси (серотипи 1-5, 7), риновіруси, ентеровіруси і т.д. Але іноді причиною ГРЗ можуть бути і бактеріальні інфекції. А при важких течіях ГРЗ треба шукати причину в поєднанні вірусних і бактеріальних інфекцій.
Сприяють виникненню частих ГРЗ недоношеність, перинатальні енцефалопатії, раннє штучне вигодовування, різні форми діатезу, дисбактеріози шлунково-кишкового тракту, несприятливі соціально-побутові умови життя, пасивне куріння, екологічні порушення навколишнього середовища та багато іншого.
Залежно від причин, що викликають часті ГРЗ, лікування повинно бути строго індивідуальним, однак профілактичні заходи для цих дітей є спільними. це:
1. Раціональний режим дня. Доведено, що хворіють діти мають функціональні порушення з боку центральної і вегетативної нервової системи. Тому для них обов'язковий денний сон і відпочинок, тривалі прогулянки на свіжому повітрі, а також прийом седативних трав перед сном - типу валеріани або пустирника. Як фітотерапії можна використовувати готові лікарські форми з трав: Саносан (суміш екстракту шишок хмелю і коренів валеріани), персен (капсули, що містять екстракти валеріани, м'яти перцевої і лимонної м'яти), Алталекс (суміш ефірних масел і 12 лікарських трав, в тому числі лимонної м'яти). Ці препарати мають заспокійливу дію, знімають подразнення і нормалізують сон.
2. Методи загартовування і фізичного виховання дозволяють стабілізувати системи терморегуляції і механізми пристосування до мінливих кліматичних факторів зовнішнього середовища. Ці заходи зміцнюють імунну систему часто хворіє дитини. Контрастні процедури, що гартують педіатри рекомендують навіть після перенесеного ГРЗ. Однак максимальний ефект можна отримати тільки якщо проводити їх систематично, дотримуючись принципу поступового збільшення фізичного навантаження. Гартують процедури слід поєднувати з масажем грудної клітки і гімнастикою. Масаж проводиться 2-4 рази на рік, курс становить 14 днів.
3. Через дисфункції вегетативної нервової системи у дітей, схильних до частими ГРЗ, спостерігається підвищена пітливість, і їм треба 2-3 рази на добу міняти трусики, шкарпетки, маєчки та надягати тільки бавовняну білизну.
4. Застосування фізіотерапевтичних процедур, в основному УФО (курс зазвичай становить 20 процедур).
5. Необхідно полоскати настоями трав, що володіють антисептичною дією (звіробій, календула, ромашка, чистотіл, евкаліпт, подорожник, шавлія), порожнину рота і горла.
6. І, звичайно, харчування. Воно повинно бути калорійним, включати свіжі фрукти. Продукти повинні мати оптимальне співвідношення білків, жирів, мінеральних солей і вітамінів.
Вітамінотерапії у часто хворіючих дітей надається велике значення. Повторювані вірусно-бактерійні інфекції призводять до порушення обміну, при цьому відзначається дефіцит вітамінів B1, B2, B6, PP, фолієвої кислоти і каротину. Недостатнє надходження вітамінів в організм сприяє тому, що захворювання переносяться важче і часто стають хронічними. Вітаміни також необхідні для повноцінної роботи імунної системи. В даний час існує безліч вітамінних комплексів, серед яких можна виділити такі, як ЦЕНТРУМ (Ле-Дерлей, США), Вібовіт (Аббот, США), ВЕ-ТОТАЛ (Фармація), Супрадін РОШ (Роше), Вітрум, Лековіт (Словенія) ...
Часто хворіють дітям корисно лікування так званими адаптогенні, або біологічними, стимуляторами. Це препарати переважно рослинного походження, що підвищують загальну опірність організму. Як адаптоген можна використовувати АПІЛАКТОЗУ. Це маточне молочко бджіл, яке містить незамінні амінокислоти (аргінін, валін, метіонан, триптофан і т.д.), біологічно активні речовини (ацетилхолін, холіноестеразу), вітаміни (B1, B2, B3, B6, B12, C, H, PP , E, фолієву кислоту, біотин). Апілактоза надає тонізуючу, антимікробну, імуногенність та стимулюючий обмінні процеси дію.
АПІЛКРІВІТ - це бджолине молочко з солодкою, воно має протизапальну і тонізуючу дію.
Серед інших адаптогенів дітям дають ПОЛІТАБС (препарат з ферментованої пилку рослин), ЖЕНЬШЕНЬ МЕДОВИЙ (суміш порошку женьшеню і натурального меду), Цернилтон (екстракт сухий пилку рослин), ПРОПОЛИС (бджолиний клей). Прополіс має сильну антимікробну дію, доведена і його противірусна активність.
До рослинних адаптогенів відносяться екстракти радіоли рожевої, левзеї, елеутерококу, настої заманихи, ЛИМОННИКА КИТАЙСЬКОГО, аралії, СТЕРКУЛІНА. Препарати цієї групи стимулюють обмін речовин, підсилюють стійкість організму до дії несприятливих чинників, володіють оцінити ефективність.
ЛІНЕТОЛ - препарат з льняного масла, що представляє собою суміш ненасичених жирних кислот, які є попередниками простагландинів. Цей препарат добре діє на дітей. Вплив на імунну систему часто хворіє дитини - основний фактор профілактики респіраторних захворювань. Однак вибір такого препарату можливий тільки після оцінки стану дитини і наявних у нього імунологічних зрушень. Оскільки імунна система організму, що росте є надзвичайно тендітну систему, а невиправдане вплив на неї призводить до незворотних змін, то иммунокоррекция повинна бути надзвичайно обережною, в основному замісного характеру або з використанням засобів біологічного походження. До таких біологічних засобів відносяться очищені бактеріолізати.
ІРС-19 приготований з 19 штамів найбільш відомих бактеріальних збудників інфекцій дихальних шляхів. Це препарат для місцевої імунотерапії. Він стимулює місцевий імунітет. Ліки випускається у вигляді аерозолю, воно зменшує набряк слизової носа і ротоглотки, розріджує ексудат і полегшує його відтік. Препарат добре переноситься. Призначається дітям для лікування риніту і фарингіту, а також для профілактики отиту і синуситу.
БРОНХО-МУНАЛ підвищує клітинний імунітет, вміст антитіл в дихальних путямх. Застосовується як з лікувальною, так і з профілактичною метою.
Однак ці препарати, що містять неантигенний структури бактеріальних мембран, підвищують в основному чинники неспецифічного імунного захисту організму, в меншій мірі впливаючи на вироблення специфічних антитіл. Але імуностимулюючу дію цих препаратів зникає відразу ж після закінчення прийому ліків.
Можливість з'єднання в одному препараті специфічної - довгострокової - іммунностімуляціі втілилася на практиці в створенні рибомуніл.
Застосування рибомуніл у дітей з частими інфекційними захворюваннями лор-органів призводило до зниження рецидивів більш ніж на 40%. Використання рибомуніл у пацієнтів з бронхіальною астмою супроводжувалося як зменшенням кількості нападів, так і зниженням захворюваності респіраторними захворюваннями.
Отже, реабілітація часто і тривало хворіють дітей можлива, але вона повинна проводитися строго індивідуально. Специфічна активна імунізація найбільш поширених збудників гострих респіраторних захворювань вигідно відрізняється від інших методів впливу на імунітет і може широко використовуватися в педіатричній практиці.