Пятниця, 19.04.2024
Головна Реєстрація RSS
Опитування
 Чи готові ви сортувати сміття..
Всього відповідів: 113
Форма входу
Категорії розділу
Новини [3]
Статті [4]
Пошук
Параметри
 
 
Головна » 2019 » Липень » 9 » Свірзький замок
Свірзький замок
13:05
Повіяло духом смарагдових лісів, дерев'яних церков і мужньої поставою оборонних споруд і героїв, які захищали нашу землю ...

Замки ... Свого часу ці споруди відігравали значущих роль в обороні краю. Пов'язані з різними родинами, людськими долями і легендами, вони дарують нам відчуття романтики, малюють в уяві образи минулого.Частина з них пристосована під музеї, але більшість залишається поза увагою туриста. У доповненні з архітектурою монастирів і церков, в оточенні мальовничої української природи ці острівці нашої культури раді зустрічі кожному ...

Замкові споруди і палацові комплекси - не поодинока явище на просторах Львівської області. І одне з них неможливо сплутати ні з чим. На березі річки Свірж варто Свірзький замок XV століття - яскравий зразок військової архітектури кладки галицької школи.

Околиці тут дуже мальовничі - пейзаж нагадує Карпати в мініатюрі: досить круті скелі, буйна зелень лісів, озера і ставки радують око. Місцевість надзвичайно лірична та мальовнича, а тому неодноразово ставала місцем кінозйомок. Головну роль, звичайно, виконував сам замок. Найвідоміша з його ролей - роль монастиря у фільмі «Три мушкетери». Саме ці кам'яні споруди створили неповторну романтику давно забутого минулого.

Замок має непросту історію. Незважаючи на своє гарне оборонне розташування - замок знаходиться на горі Белз, займав важливе стратегічне положення на шляху до Львова з небезпечної південно-східного боку і був оточений непрохідними болотами і ставками, а біля підніжжя мурів - ровами і підйомним мостом, палацовий тип його архітектури навряд чи замислювався як оборонна споруда.

Рік заснування замку на невисокому пагорбі серед багнистих боліт і глибоких ставків достовірно невідомий, але початком літочислення для нього прийнято вважати 1427 рік, коли, згідно з офіційною хроніці, місто Свірж відвідав польський король Владислав II Ягелло (+1352 - 1434), що послужило додатковим поштовхом до подальшому розвитку поселення.

Так по тому вже два десятки років (тисяча чотиреста сорок дев'ять) населений пункт розширив свої кордони до таких меж, що це зажадало поділу територіальних одиниць однойменних села і міста. В цей час Свірж з передмістями знаходився у володінні сім'ї земельних магнатів Свіржських, яким і зобов'язаний своїм історичним назвою.

У 1530 році замок кардинально перебудовується, змінюючи свій вигляд на більш відповідний канонам фортифікаційної науки того часу, нагадуванням про що служить одна з пам'ятних табличок над арочним отвором головних воріт.

Відновлений і додатково укріплений оборонний комплекс на пагорбі над ставком став одним з непереборних бар'єрів на шляху турецько-татарських походів на Львів: в 1672 році він витримав багатоденну облогу військ під проводом Мехмеда IV (1642 - 1693); а в 1675 став не тільки захисником своїх мешканців, а й порятунком для гарнізону Поморянського замку.

З переходом в руки Олександра Цетнера фортеця так само зазнає ряд значних конструкційних змін очевидно під керівництвом військового архітектора Павла Гродзіцького. Однак це не убезпечило Свірзький замок від сильних пошкоджень в ході військових дій повстання 1648 року за проводом Богдана Хмельницького (1595 -1657) при штурмі козацькими військами, коли твердиня впала.

При Ігнатія Олександрі Цетнера (1728 - 1787) замок у Свіржі, змінивши бойові обладунки на пишність магнатської резиденції, набуває все властиві цій трансформації риси: пишність оздоблення внутрішніх покоїв, лиск в обробці зовнішніх фасадів і найважливіший штрих - палацовий англійський парк, який вигідно обігравав місце розташування комплексу будівель на пагорбі над ставком.

На території замкового парку зберігся Успенський костел 1546 року. Тепер це будівля епохи Ренесансу, побудоване на місці старого дерев'яного костелу. Над входом і сьогодні можна побачити залишки шляхетського герба колишніх господарів.

До костелу від замку вів підземний хід.

Завалену частину підземного ходу можна побачити з рову, який оточує замок біля підйомного мосту. Під мостом знаходитися вхід в підвали. Колись давно після війни там був знайдений скарб, що складався з посуду, меблів та інших дрібниць. Все було розібрано жителями села.

Згідно зі свідченням львівського краєзнавця Й. Гронського ще в 1956 р в Свірзькому костелі біля замку (у Свіржі є ще один костел) були видні всередині фрески, які відкрилися внаслідок опадання штукатурки. На фресках була зображена оголена жіноча постать з довгим розпущеним волоссям в молитовній позі на колінах на тлі панорами середньовічного Свіржа. Судячи з опису, це могла бути Марія Єгипетська. Подальша доля цих фресок невідома.

Прямо від костелу дорога приведе до дерев'яного мосту, який колись стояв над глибоким ровом і був підйомним.

З початку XIX століття фортуна випробовує на міцність фортечні стіни - представники родини Цетнерів залишають улюблене дітище. Низка змінюють один одного нових власників різних прізвищ, не сильно обтяжуючись турботами про своє придбання, приводять його до занепаду.Кінець же століття і зовсім приніс Свірзького замку запустіння і розруху - згідно з офіційними даними до 1882 року північний корпус звернувся в руїни, а десять років потому і східну частину комплексу спіткала та ж доля в слідстві пожежі 1892 року.

Ще один щасливий шанс випадає твердині в 1907 році, коли вона переходить в руки Роберта ла Мезан-Салянс (1869-1930), який, отримавши комплекс над ставком в жалюгідному стані, за кілька років проводить його капітальну реконструкцію. Крім того, в стінах замку-палацу знаходить притулок велика цінна колекція меблів, полотен, предметів інтер'єру та літератури, що належить його власнику.Мирне існування твердині в люблячих дбайливих руках графа Роберта обірвала Перша світова війна, коли в 1914 році російські війська спалили її до тла, залишивши лише голі стіни.

Але не в графському характері був відступ перед труднощами - реконструкція починається заново. Спочатку нею керує сам Роберт Салянс, а потім чоловік його дочки - Тадеуш Комаровський (1895-1966), і поступово до Свірзького замку повертається колишню велич.

В кінці 70-х років ХХ ст. після відновлення та реставрації Олеського замку і пристосуванні його до Львівської картинної галереї виникла ідея продовжити функціонування Свірзького замку, надавши йому нове призначення. Тоді Львівський облвиконком прийняв рішення передати замок у селі Свірж Спілці архітекторів СРСР і перетворити його в Будинок творчості архітекторів.Було розроблено повне інженерно-технічне обладнання замку, що забезпечує належний комфорт. Будинок творчості був розрахований на 80-100 місць. У західному корпусі розмістилися спальні, а реконструкція північного корпусу давала можливість розташувати клуб з конференц-залом на 100 місць, вестибюлем, фойє, кімнатою з каміном, бібліотекою і достатньою кількістю допоміжних приміщень в цокольному поверсі.У східному корпусі також розташувалися спальні зі збереженням в стінах кам'яних порталів з декоративними елементами періоду ренесансу. Проектувальники вдало виконали складне завдання: пристосувати господарський корпус нижнього двору під харчоблок. Тобто вежі і корпусу замку отримали відповідне господарське призначення.

Ремонтно-реставраційні роботи були розпочаті в 1970 р, фінансувалися за рахунок державних бюджетних коштів, що виділяються на реставрацію пам'яток культури.Але грандіозним планам не судилося здійсниться. На жаль, в стінах Свірзького замку все ще тривають роботи по відновленню. Основними ж його мешканцями є зовсім не творці, а реалізатори їх ідей.Дуже хочеться вірити, що реставраційні роботи будуть нарешті завершені, а Свірзький замок згодом відкриється для всіх бажаючих і стане привабливим туристичним центром Львівщини.
Категорія: Статті | Переглядів: 287
Реклама
Друзі сайту
Каталог сайтів
Статистика
HotLog TOP.GE Business-Key Top Sites
Хостинг від uCoz