Земляні роботи є початковим етапом будь-якого будівництва. Досить часто замовники приділяють їм мало уваги, вважаючи, що будівельні земляні роботи відносяться до простих завдань. Однак подібне судження невірно, даний етап не менш важливий, ніж будь-який ключовий фактор в будівництві. У разі неправильного проведення земляних робіт уже збудоване і використовується будівля здатна втратити свої експлуатаційні характеристики або навіть зруйнуватися через невеликого впливу зовнішніх факторів. Тому краще поставитися до земляних будівельних робіт з усією увагою, довіривши їх проведення фахівцям.
Проведення земляних робіт можна розбити на два етапи: підготовчі роботи і безпосередньо риття котловану для будівництва. Як і у всіх інших напрямках, підготовчі роботи є найбільш важливими, від них будуть залежати всі подальші етапи в будівництві, безпеку експлуатації об'єкта.
У підготовчих роботах в першу чергу визначається обсяг земляних робіт. Для цього проводиться кілька взаємопов'язаних етапів. Спершу визначаються позначки. Різниться кілька позначок:
Далі будується лінія нульового балансу для вертикального планування будівництва. Лінія використовується для визначення межі перетину рельєфу будівельного майданчика з проектною поверхнею будинку, будівлі, споруди, крім цього служить для відділення зон виїмок від зон насипів.
Для правильного проведення земляних будівельних робіт буде потрібно чітко визначити обсяги насипів і виїмок. Дана умова необхідно, для того щоб розрахувати кубатуру обсягу грунту виїмки і насипу. Проводиться розрахунок з урахуванням укосів, які розміщуються по контуру будівельного об'єкта. Однак грунт не повинен накопичуватися в одному місці, оскільки з'явилася височина буде негативно впливати на подальшу експлуатацію будівлі, споруди. Тому в ході планування майданчика визначається дальність переміщень грунту.
Дуже важливий для вірного проведення робіт підбір машин, які будуть брати участь в будівельних земляних роботах. Будь-які роботи здійснюються з використанням комплексу техніки, серед якої: бульдозери, екскаватори, вантажні засоби, що вивозять грунт в заздалегідь обрану точку. Техніка вибирається відповідно до геодезичними даними, які визначать рівень складності проведення земляних робіт.
Основний етап земляних робіт.
Після того, як підготовчі роботи закінчені, настає другий етап - риття котловану. Спочатку знімається верхній родючий шар грунту. Надалі він буде використаний при впорядкуванні прилеглих до об'єкту територій, або рекультивації. Це дозволяє найбільш ефективно розподіляти корисний грунт. Далі розробляється котлован. В ході робіт земляні маси виймаються і транспортуються в заздалегідь підготовлену точку. Також зрізаються укоси, планується дно котловану. У розробці беруть участь скрепери, екскаватори, бульдозери. В ході розробки слід врахувати різні фізико-хімічні властивості грунту, кліматичні особливості та їх вплив на грунт. Для закріплення ґрунту може використовуватися його цементація, силікатизація, або хімічне закріплення.
Коли фундамент будинку, трубопроводи готові, проведена їх перевірка, здійснюється зворотна засипка пазух. Для цього використовується грунт, незмішаний з будівельним сміттям, який має зміст не більше 5% органіки.
Розцінки на проведення земляних будівельних робіт.
Вартість проведення земляних будівельних робіт визначається обсягом, трудомісткістю заходів, кількістю задіяних машин. Тому для кожного об'єкта встановлюються власні розцінки. Однак якщо найбільш точну вартість можна вказати тільки після проведення замірів, підготовчих робіт, приблизні розцінки реально отримати заздалегідь. Для цього буде потрібно звернутися до менеджерів компанії за допомогою форми e-mail, або інформаційного телефону. Менеджери вкажуть приблизну вартість будівельних земляних робіт, при необхідності узгоджують час, коли може виїхати група фахівців для початку вимірів ділянки, планування необхідних дій.